Drupal 8 - slovo úvodem, co je nového oproti Drupal 7

Drupal je poměrně známé CMS. Velmi rozšířená byla a stále je verze Drupal 7, vydaná poměrně dávno - 5.1.2011. Následující verze Drupal 8 byla vydaná 19.11.2015. Nyní (únor 2019) už by měla dávno nahradit předchozí verzi. Je tomu ale opravdu tak?

Historie

Drupal (https://www.drupal.org/) je dle samotných autorů CMS, tedy systém pro správu webových stránek. Jak bývá obvyklé, vzniknul během studií na univerzitě - konktrétně v roce 2000 v Antverpách, a jako zakladatel se uvádí Dries Buytaert.

Další čtení zde https://www.drupal.org/about/history, https://dri.es/about

33Drupal logo

Drupal 7

Vydaný v lednu 2011, díky programátorské jednoduchosti a rozšiřitelnosti si získal velkou popularitu, obzvláště pro středně velké/velké projekty. Jednoduchý PHP kód znamenal poměrně snadné nasazení a rozšíření v případě potřeby. To dokládá i počet existujících modulů, které i dnes stále přibývají.

K dnešnímu dni existuje 14244 contrib modulů https://www.drupal.org/project/project_module/index/full?project-status…

Drupal 8

Na úspěchu Drupalu 7 se snažil, a stále snaží navázat verze Drupal 8, vydaný listopadu 2015. Předchozí verze samozřejmě již zastarala - webové technologie letí rychle dopředu. Nejužívanější contrib moduly se dostaly přímo do systému (views ...). https://www.drupal.org/8

Velkým konkurentem na poli CMS se stal Wordpress, jelikož velké většině uživatelů stačí základní funkcionalita, kterou Wordpress nabízí out of the box. I jemu ale také kus koláče ubírají stále populárnější SaaS projekty – Wix, SquareSpace ...

Fylozofie Drupalu je soustředit se právě na složitější a komplexnější weby, kde jednoduchá řešení přestávají stačit. K této profesionalizaci se Drupal přidal i vnitřními změnami – pokročilý PHP kód, integrace komponent Symfony 2 frameworku spolu s šablonovacím systémem twig, atd. A i v dalších aktualizacích pokračoval v nastoleném trendu, pro plné využití potenciálu Drupal je třeba např. doporučená instalace pomocí composeru.

K dnešnímu dni existuje 6659 contrib modulů https://www.drupal.org/project/project_module/index?project-status=full…

Drupal 7 VS Drupal 8

Výše uvedené vyšší nároky na správnou instalaci, konfiguraci a použití Drupalu mají za následek pomalejší nástup této verze. A navíc Drupal 7 je stále podporovaný, a pokud jako platforma funguje a dostačuje, není důvod jej měnit. Pro nové projekty už je nyní samozřejmě Drupal 8 vhodný (z hlediska budoucnosti), stejně je ale třeba zkontrolovat, jestli třeba moduly, které používáte, už mají Drupal 8 verzi.

Popularitu Drupalu a jeho verzí hezky ilustruje následující obrázek https://www.drupal.org/project/usage/drupal

33Drupal usage

Verze Drupal 8.0, 8.1 ...

Ve verzi Drupal 8 najel na nový plán vydávání tzv. major v půlročním cyklu https://www.drupal.org/core/release-cycle-overview. Mezi verzemi by měla být 100% zpětná kompatibilita, a také přidané nové “velké“ funkce. To byl problém Drupalu 7, jak byl jednou vydaný, nic nového se do něj nepřidávalo (to řešily contrib moduly). Jak to bylo, je a bude prezentuje Dries takto https://dri.es/drupal-7-8-and-9.

Nevýhodou je, že administrátor webu tak musí být stále ve střehu, co se děje nového, co je po každém půlroce jinak. A také návody a tutoriály velmi rychle zastarávají. Každá mince má holt dvě strany.

Seznam změn a vylepšení je asi nejlépe popsán vždy na blogu:

Závěr

Drupal určitě není nejlepší CMS na světě, tím se asi ani nesnaží být. Jeho smyslem je dát open source nástroj pokročilým uživatelům a programátorům, kteří tvoří složitější a náročnější weby. Jak se vlastně instaluje, se podíváme příště.

P.S. Pokud hledáte inspiraci, co že se dá vlastně vytvořit s Drupalem, tak se mrkněte zde https://www.drupal.org/case-studies nebo https://www.drupal.org/project/project_distribution?f%5B2%5D=drupal_cor… (CZ verze https://www.drupal.cz/katalog)