Drupal 9 je tady - co přináší za změny a novinky?

Drupal 9 je evolucí stávající řady Drupal 8. Obecně nepřináší žádnou novou funkcionalitu, ale naopak odebírá některé součásti, které se staly nepotřebné (moduly Place Blocks a SimpleTest ), popř. je aktualizuje na novější verze (Symfony 4, Twig 2 …).

Co nového přináší Drupal 9

Drupal 8 (konkrétně tedy Drupal 8.0.0.) byl vydaný 19.11.2015. Během následujících let do něj byly přidávány nové funkce v rámci půlročních (feature release) vydáních, při zachování zpětné kompatibility. Drupal 9 (9.0.0) není prakticky nic jiného, než ekvivalent ve stejném dni vydaného Drupal 8.9.0, se dvěma zásadními rozdíly:

  1. Byly odebrány staré věci (např. různé API funkce jádra), které dost často již nejsou podporovány např. aktuální verzí PHP https://www.drupal.org/node/3053107
  2. Byly aktualizovány knihovny třetích stran, např. Symfony 3 to 4.4 nebo Twig 1 na 2 https://www.drupal.org/node/3053116
  3. A samozřejmě je tu nové logo :-)

33Změna loga

Release notes obou verzí jsou zde:

Co se týče jádra Drupalu, na povrchu není vidět téměř žádný rozdíl. Čistá instalace se tváří úplně stejně, a chybějících modulů Place Blocks (block_place )a SimpleTest si všimne málokdo.

33změny

https://www.drupal.org/docs/understanding-drupal/drupal-9-resources

Drupal 9 a moduly

Samotné jádro Drupalu nabízí slušné možnosti, jak vybudovat web. Nicméně až contrib moduly přinášejí prakticky neomezené možnosti, díky svojí neuvěřitelné variabilitě. Už při vydání Drupal 8 bylo vidět, že spousta lidí čekala s migrací z Drupal 7, až budou k dispozici potřebné moduly.

Jak již bylo zmíněno, velkou výhodou je téměř totožnost verzí Drupal 8 a Drupal 9. Pro tvůrce modulů to znamená, že pokud nepoužívali nějaké staré funkce Drupal API, popř. třeba starého PHP, je jejich Drupal 8 kompatibilní s řadou Drupal 9, což je super!

Díky tomu se postupně mění i číslování verzí modulů.

Rozdíly mezi Drupal 8 a Drupal 9. Např. tento modul má verzi 8.x-2.2, kde je jasně vidět jeho určení pro Drupal 8. Ale nová verze, která je kompatibilní Drupal 8 i Drupal 9, už používá toto nové číslování.

33číslování verzí modulů

Počty kompatibilních modulů

V době vydání Drupal 9 existovalo následují množství modulů:

  • Drupal 9: 2 417 - v nultý den vydání
  • Drupal 8: 8 984 - od vydání v listopadu 2015
  • Drupal 7: 14 522 - od vydání v lednu 2011

Osobně si myslím, že to je dostatečné číslo, protože rozdíl mezi moduly Drupal 8 a Drupal 9 znamená

  • buď málo používané či opuštěné moduly,
  • nebo moduly, které budou v nejbližších dnech připraveny pro Drupal 9

Je můj web připravený na aktualizaci na Drupal 9? Poradí modul Upgrade Status

Pokud chcete vědět, jestli je váš web připravený na aktualizaci na Drupal 9, stačí si nainstalovat tento modul (https://www.drupal.org/project/upgrade_status), které vaše stránky prověří. Zkontroluje splnění podmínek na minimálně verze PHP, databáze … a stejně tak prověří nainstalované moduly (contrib i custom). V přehledné tabulce je pak vidět kompletní stav.

Porovnání verzí Drupal 8.9.0 a Drupal 9.0.0

  Drupal 8.9.0 Drupal 9.0.0
Velikost instalačního ZIP balíčku 30.2 MB 26.97 MB
Počet souborů, složek 18 490 souborů, 5 447 složek 17 977 souborů, 5 254 složek
Počet core modules 81 80 (ze simpletest zůstal jen simpletest_uninstall() )
Počet core themes 7 8 (navíc stable9)
Počet core/assets/vendor 19 15
default.settings.php   odebraná jedna zakomentovaná volba

 

Závěrem

Drupal 9 je evolučním krůčkem v cyklu Drupalu, není to žádná razantní změna, jako to bylo v případě Drupal 7 vs Drupal 8. Je velká šance, že už v první den vydání budete moct aktualizovat na devítkovou řadu. Předpokládám, že do vydání verze 9.1.0 už budou i nalezené menší problémy odstraněny, a aktualizovat už budou moct úplně všichni.

Zatím se zdá, že takto nastavená strategie se Drupalu vyplácí, a my se stejně hladce za pár let budeme aktualizovat na Drupal 10.