Drush launcher nemůže najít drush v instalaci Drupalu 10

Vždy jsem používal drush-laucher pro snazší spuštění drushe, než pokaždé psát vendor/drush/drush/drush. V poslední kombinaci Drupal 10 a drush 12 to ale nefunguje.

Jako obvykle jsem si naisntalovat Drupal (poslední verzi Drupal 10.1) pomocí composeru composer create-project drupal/recommended-project:10.1.0 "install-dir". Stejně tak jsem si nainstaloval i drush (verze 12.1.2): composer require drush/drush.

33Drush - Install - Drupal Compatibility
Drush 12 je doporučená verze

 

Spuštění příkazu drush status ale jen ukázalo chybovou hlášku

The Drush launcher could not find a local Drush in your Drupal site.
Please add Drush with Composer to your project.
Run 'cd "/var/www/install-dir" && composer require drush/drush'

 

drush-launcher nepodporuje Drush 12 potřebný pro Drupal 10

Po chvilce hledání jsem narazil na ty správné informace o daném problému.

Jak je psáno zde drush-laucher 0.10.2 not working with drupal 10.1 and drush 12.1 https://github.com/drush-ops/drush-launcher/issues/106 , tato kombinace není podporována.

V dalším odkazovaném ticketu Archive this project? https://github.com/drush-ops/drush-launcher/issues/105 jsou podrobnější informace, včetně možných řešení problému.

 

Řešení je nový drush-launcher

Původní PHP projekt existoval pod uživatelem drush-ops https://github.com/drush-ops/drush-launcher. Nový projekt stejného jména – tentokráte v jazyce go – vytvořil Tom Donahue (dasginganinja) https://github.com/dasginganinja/drush-launcher.

Instalace je stejně jednoduchá – stačí si stáhnout balíček pro váš operační systém a architekturu, rozbalit ho a soubor drush-launcher si přejmenovat a nahrát například sem /usr/local/bin/drush.

Nyní už by měl drush status vypsat požadované informace od Drupal instalaci.

33Releases dasginganinja_drush-launcher

 

Závěr

Vcelku jednoduchá trivialita, která fungovala roky, nyní potřebuje nový přístup. Ale postup je stejně jednoduchý, jen musíte vědět, po který drupal-launcher je ten správný pro drush 12 (potřebný pro Drupal 10).