Halfway: tahová strategie ve stylu původního X-COMu

Občas má člověk to štěstí, že při bloudění v hlubinách internetu s miliónem lákadel narazí na věc přesně podle svého gusta. Mě se to přihodilo právě s Halfway (2014), kterou jsem od prvního spuštění jen nerad opouštěl, někdy až nad třetí ráno. A to nejsem žádný fanda pixelartu; ale tahovek jako X-COM, Battle Isle: Incubation či Gorky 17 - tedy her, ke kterým jsem se nejednou vrátil. A přesně sem teď patří i Halfway, kterou určitě někdy pokořím ještě jednou.

33Halfway

Kdo hrál výše uvedené hry, tak asi tuší, o co půjde. Partička vojáků, boj proti nepřátelům v tahovém režimu při střídání kol, omezené body na pohyb/akci, lepší vybavení/zbraně …, tentokráte na vesmírné lodi. Hra má kolem toho i nějaký příběh, ale upřímně řečeno jsem všechny texty přeskakoval. V tahové strategii se radši soustředím na tahy a strategii, příběh nechám jiným hrám.

Jaké je tedy samotné hraní? Perfektní! Bojový tým se rozroste až na 8 členů, z nichž si do akce vyberete většinou čtyři, z nichž dva bývají předvolení, neměnní. Rozdělíte jim výbavu – zbraně, brnění, lékárničku, granát … Každý člen ale unese jen omezené množství (většinou 8 předmětů), a tak musíte nakombinovat co kdo bude potřebovat. A také samozřejmě všechno něco stojí, takže je dobré při prozkoumávání lokací posbírat, co se dá. Nepotřebné věci se recyklují, a za to jsou právě peníze na nákupy. Když je tým vybaven, je čas vyrazit do akce.

Objevíte se v nějaké části lodi, zjišťujete, co se asi tak kolem děje, že na vás začínají vyskakovat zmutovaní bývalí členové posádky. Padne první výstřel, hra se přepne do tahového režimu a teď teprve zaplesá srdce stratéga. Lannis: ty jsi dobrý sniper (navíc s unikátním bonusem Steady Shot), takže schovat se za překážku, výstřel z poza rohu - náboje ještě mám, tak prásk – ještě jedna střela na komoru. Samuel ho jako vždy jistí z boku. Joshi, ty máš unikátní schopnost Shield overcharge, takže zruš obranu támhle kulometnému hnízdu a Dr. Rudolph tam pak může hodit granát. A škoda, že s námi nemohla Gina, její schopnost paralyzovat nepřítele by se nám teď hodila. No nic, stejně se nám to tu povedlo vyčistit, takže pobereme, co najdeme v bednách okolo, a ještě se porozhlídneme dál. V té poslední bedně jsme měli štěstí na Aiming Stimpack, a Lannis by klidně ještě uvítal nějaké zlepšení střelby.

33Halfway

A že je prostředí samý pixel? Tak to vůbec nevadí, protože se budete soustředit je na samotnou hru, a to okolní pozlátko (grafika, hudba, zvuky) si uvědomíte jen čas od času, že to zdařile doplňuje tuhle povedenou hru. A díky tomu může být hra HW nenáročná. Nadupané grafiky nechte zahálet, hrál jsem to na starém notebooku s i5-3320M s integrovanou Intel HD4000 naprosto bez problémů. Zapomeňte na GB dat, hra má cca 280MB! Schválně se podívejte do složky se hrou: 140MB hudba a zvuky, zbytek textové soubory s definicí lokací, postav, předmětů … ve hře. Adresář gfx s grafikou 7MB, samotná jar aplikace také 7MB. Pro mě jsou programátoři velcí profíci a machři.

Přesto by mohli programátoři ještě pár věcí vylepšit, ale je mi jasné, že možnosti týmu/rozpočtu bývají omezené. Trochu bych lépe vysvětlil strategii boje (jak se vlastně počítají zásahy - často z blízkého políčka nic netrefíte) - naučíte se metodou pokus/omyl. Chyběli mně číselné ukazatele hodnoty zdraví/štítu u nepřátel. Jak říkám, prkotiny.

Po asi třech dlooooouhých večerech a celkem asi 13 hodinách hraní jsem zabil posledního emzáka a byl klid. Jestli ještě nebudu mít dost, tak mě čeká extra hard gameplay mode (podtitulek More challenges, more rewards!), nebo to zkusím projít ještě jednou a vybrat si zase jiné postavy, nebo zkusím vytvořit svůj vlastní mod. A taky se musím těšit na Pathway - jejich další hru. Myslím, že 4€ jsem utratil nadmíru dobře, i těch běžných 10€ by za to určitě stálo.

Tipy & Triky

  • já jsem si vylepšoval statistiky hlavně 3 charakterů, ty mi pak zvládly většinu misí na jedničku
  • nejlepší zbraně jsou sniper pušky, a mířit s pravým tlačítkem za 2AP - to byl pak zásah skoro 100% i na velkou dálku
  • nezapomínejte používat speciální schopnosti, obzvláště na některé nepřátele platí Josh a jeho Shield overcharge
  • nezapomeňte se v menu podívat na existující klávesové zkratky, nejen hodně zrychlí opakující se úkony
  • občas lze najít i kombinovaný Stimpack, potěší dvojnásob -nechte si pro něj u svých postav prostor (max 5x Stimpack na osobu)

Užitečné odkazy

Kde koupit