Pařba na víkend: tahová strategie Distrust (recenze)

Distrust je mrazivá strategie z roku 2017, kde ovládáte dva až tři přeživší polárníky v opuštěné polární základně, kde se přihodilo něco nepěkného. Na první pohled vypadá zajímavě, jak se tedy hraje?

33Distrust: Polar Survival

Úvodní intro připomíná klasický hororový film Věc – k polární základně se blíží vrtulník, ale přistání neproběhne hladce díky podivnému nevysvětlitelnému úkazu. Na základně není živá duše, nástin toho, co se tu událo, odkrývají pouze nalezené útržky původních badatelů.

V samotné hře ovládáte jednotlivé postavy, které se pohybují po mapě, hledají potřebné suroviny a nástroje, snaží se přežít zimu a hlad, a přitom si najít a otevřít cestu do další úrovně. Mapy se pokaždé generují, a úkoly potřebné pro vstupu do další úrovně se také náhodně vybírají. Vše komplikuje všudypřítomný mráz, takže si co nejdříve musíte najít teplé místečko na zahřátí. Na začátku to není až tak těžké, ale později budou vstupy do budov zamčené či zapadané sněhem, generátory tepla a energie rozbité. Zámky potřebujete odemykat či vypáčit, generátory nahodit nebo opravit, a na to všechno je potřeba nějaký materiál (paklíče, prkna …). Ten je třeba najít, ale nezranit se, jinak je třeba se vyléčit lékárničkou či obvazem. Ale mezitím nám nesmí postava zmrznout, hladovět … Takže vás čeká pěkný kolotoč.

Úvod hry přitom vypadá poměrně jednoduše - na úvodní obrazovce si vyberete 2-3 postavy, za které budete hrát (během hraní a plnění úkolů se odkrývají další, takže si nakonec můžete vybírat až z 15 postav). Každou postavu charakterizují tři ukazatele: odolnost proti mrazu, výdrž a rychlost pohybu. Navíc může mít i nějakou tu speciální schopnost, jako opravy s méně materiálem, větší odolnost proti mrazu … Během hraní se musíte starat o tři hlavní ukazatele každé postavy: warmth - teplo, stamina - výdrž a satiety - sytost. A také samozřejmě zdraví. Teplo najdete v budovách u kamen, výdrž se dá nejlépe doplnit spánkem v posteli, hlad se dá zahnat jídlem. To všechno se odehrává v reálném čase, ale máte možnost si hru pozastavit a rozmyslet si další akce.

Základní herní mechaniky vás naučí úvodní tutoriál, a pak už se začne naostro. Jak bylo řečeno, pokaždé vás čeká trochu jiná mapa, na které se snažíte přežít. Pokud se to nepovede, nastává konec. Ano, tahle hra nic neodpouští. To může být pěkně frustrující, protože prostě občas je jednoduché něco přehlédnout, tím se trochu zaseknout, a nastalé komplikace už nestihnete vyřešit. Na mapě jsou náhodně rozseté budovy, které je třeba prozkoumávat. V prvním levelu (zóně) si můžete dovolit postupně prozkoumávat všechny, všude se ohřát či dospat. Takový komfort vás dále čekat nebude, v pozdějších levelech budete rádi za jednu vyhřátou budovu s funkčními kamínky, zavřenými dveřmi a zabedněnými okny a nerozbitou postelí.

Postupným hraním si získáte cvik, co je důležité a na co je třeba se soustředit. Postavy už nebudete posílat spolu, aby jedna čekala u dveří, zatímco druhá se je bude snažit vypáčit. Spíš to bude vypadat následovně: první postava se snaží otevřít zámek, druhá běží (protože je rychlejší nebo odolnější) do vedlejší budovy hledat nějaké palivo do kamen, a třetí klidně na druhém konci mapy sbírá léky nebo nějaké to jídlo (obzvláště pokud má nějakou speciální vlastnost spojenou právě s léky či jídlem). Lehce překvapivý je sdílený inventář - co jedna postava najde na jednom konci mapy, má druhá postava úplně někde jinde ihned k dispozici. I s tím se dá pak samozřejmě taktizovat.

Pokud nezemřete a splníte potřebný úkon k otevření do dalšího levelu, musíte všichni ještě dojít k samotné bráně. Takovýchto levelů vás čeká jen šest, ale dají zabrat. Zatímco poprvé vám první level bude trvat pár desítek minut, po několika dalších začátcích ho jistě už rychle prolétnete. Pokud vás tedy hra nepřestane bavit, což u mě trochu hrozilo. Ale nevzdal jsem to, a nakonec jsem rozlouskl celou záhadu oné základny. To mi zabralo pár hodin čistého času, což pro mě byla ideální délka.

Verdikt

Distrust mě nakonec docela bavila až do konce, díky svojí poměrné krátkosti se neomrzela i přes jistou repetivní hratelnost. Ale touha po přežití a pokoření všech nástrah byla dobrou motivací.

 

Tipy na hraní

  • Vyzkoušejte si tutoriál, nenechte se odradit prvním neúspěchem v podobě smrti, příště už bude líp ;-)
  • Až se budete trochu orientovat, mrkněte na stránku https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=1773206091, kde mi hlavně pomohla sekce se seznamem jídla
  • Zbytečně neriskujte – nesahejte na mimozemské artefakty, nejezte zkažené jídlo, nepoužívejte špinavé obvazy … Risk případných negativních účinků je moc velký.
  • Pokud se po dohrání nebudete cítit na opětovné hraní, můžete si najít na YouTube video se všemi alternativními konci
  • Pokud máte 1-2 kamarády k disposici, můžete si zkusit zahrát online co-op