VORKE V1 Plus MINI PC jako multimediální centrum u TV

Evoluce multimediálního centra, anebo od Androidu až k tomuto Mini PC.

V roce 2016 jsem si pořídil podobnou škatulku, která byla dobrá, ale nastal čas na změnu. Volba padla na Mini PC Vorke V1 Plus v celkové ceně 200$. To je už dvojnásobek ceny předchozího TV boxu, tak v čem je lepší? Kompletní informace zde https://www.geekbuying.com/item/Bundle-VORKE-V1-Plus-Intel-J3455-4GB-64….

33VORKE V1 Plus

Nákup

Tentokrát jsem se rozhodnul si balíček neposílat z Číny, ale evropského skladiště. Proto celková cena byla vyšší o 20$ za dopravu z Itálie, ale zase jsem se nemusel bát nějakého cla/daní, a taky balíček dorazil už za 3 dny. A o 10$ dolarů byl dražší díky tomu, že jsem zvolil variantu s rámečkem k uchycení na televizi a dálkovým ovladačem. A i nyní, o zhruba 6 měsíců později, je podobná nabídka např. na Alze mizivá a drahá.

33nabídka v Čechách je mizivá a drahá

Rychlý popis

Detailní informace jsou výše, ale je třeba vyzvednout zejména:

  • rychlý procesor J3455 s integrovanou grafikou Intel HD 500, která přehrává i X265 HEVC videa
  • 4GB RAM plus 64GB SSD disk, mnohem lepší než eMMC varianty u levnějších zařízení
  • možnosti připojení klasického 2,5" disku

Instalace opět velmi jednoduchá: rozbalit, zapojit, spustit. Proběhne instalace Windows 10 v angličtině (včetně např. Cortany), po připojení sítě se Windows bez problémů aktivují. S Windows já radši začínám načisto., takže bezproblémová instalace z USB disku. Ovladače na webu, stačí vyhledat VORKE_V1_Plus_Drivers.zip. Mimochodem, možnosti nastavení BIOSu jsou neomezené.

Díky výkonnému procesoru a integrované HD 500 grafice je přehrávání videa bezproblémové, včetně x265 videí. Při nějaké větší akci se už začne v min počítači točit větráček, který může být v tichém prostředí slyšet. Při filmu to ale nevadí :-) 

Dálkové ovládání se ukázalo být nepraktické, protože potřebuje přímou viditelnost. A to se v případě, že si PC namontujete zezadu na televizi, nedá moc dobře udělat.
Velmi mě potěšila možnost nastavit přes Stereo Mixer současný výstup přes HDMI i Audio Out. Takže můžu konečně koukat na televizi, nebo poslouchat muziku přes věž, aniž bych musel přepínat aktivní zvukový výstup.

Připojil jsem si i 1TB notebookový disk, opět vše bez problémů. Akorát pozor, já jsem měl starší, který je 9mm vysoký. Šachta v mini PC je ale dělaná jen na 7mm, takže mi nešel zavřít kryt. No, drží to gumička a aspoň je vetší prostor na chlazení.

33konektory - vše, co je třeba

Hodnocení

Nyní jsem naprosto spokojený. Mám výkonný stroj, který přehraje všechny videa; zvuk, který funguje; a připojený disk, který "supluje" NAS.

Specifikace

Detailní specifikace jsou na stránkách výrobce http://www.vorke.com/project/vorke-v1-plus/.  Akorát pozor, hledáte informace o modelu Vorke V1 Plus, a ne Vorke V1.

A pokud chcete nějaké hodně podrobné informace a testy této škatulky, tak mrkněte na článek "Vorke V1 Plus Celeron J3455 Mini PC Review with Windows and Ubuntu" https://www.cnx-software.com/2018/02/06/vorke-v1-plus-celeron-j3455-min…, popř. do této diskuze "VORKE V1 Plus Intel Apollo Lake J3455 4G RAM 64GB SSD AC WIFI Gig LAN Bt4.0 HDMI & VGA USB3.0 - Black" http://freaktab.com/forum/tv-player-support/intel-based-tv-players/6472…