Jak ušetřit tisíce na za energie - elektřinu - výběrem správného dodavatele a tarifu

Už jste byli také někdy nepříjemně překvapeni nedoplatkem za elektriku? Možná to je dobrý impulz podívat se detailněji, kolik platíte a za co, a naplánovat změnu tarifu či dodavatele, a tak ušetřit nemalé peníze. V mém případě jsem se rozhodoval mezi ČEZ a Europe Easy Energy. Důležité je porovnat aktuální nabídku a také se podívat do historie na vývoj cen elektřiny.

33Energie

Během března 2021 jsem dostal vyúčtování elektřiny za předchozí rok - s mírným nedoplatkem. Zato soused musel doplácet zhruba 20000Kč, což je docela nečekaná nepříjemnost. To mě přinutilo se detailněji podívat, jak na to jsem, a jestli se nedá někde ušetřit.

Můj modelový případ má tyto parametry:

  • Poskytovatel ČEZ
  • Distribuční sazba D02d
  • Tarif Elektřina na dobu neurčitou
  • Platební období 03/2020 - 03/2021
  • Roční spotřeba 3 965 kWh
  • Celková cena 22 800 Kč

Z historických důvodů jsem zůstával u ČEZu, a vzhledem k neochotě se vázat jsem měl zvolený tarif bez fixace. Protože teď jsem chtěl ušetřit, uvažoval jsem o následujících změnách:

  • Přejít k Europe Easy Energy (3-e), kde už mám pár let bez sebemenších problémů plyn
  • Přeci jen zauvažovat nad tarifem s fixací. Ty nabízí jen ČEZ (3-e jen pro nové smlouvy), a to na 1, 2 nebo 3 roky. Zvolil jsem střední cestu - tedy 2 roky.

33Loga

Hlavně mě zajímalo, jak to vypadalo s cenami posledních pár let, podle toho se dá už nějak rozhodovat. Naštěstí obě společnosti mají na webu ceník z předchozích let. Tam jsem tedy čerpal informace.

Porovnával jsem jen obchodní sazbu, distribuční sazba je stejná pro obě společnosti. Ceny za předchozí roky jsem si dal do grafu, o kterém je třeba se trochu rozepsat detailněji.

33graf

Předně se tam ukazují 4 různé tarify (dva bez fixace a dva s fixací), nad kterými jsem uvažoval:

  • eDomácnost (Europe Easy Energy)
  • Elektřina na dobu neurčitou (ČEZ)
  • Elektřina na 2 roky (ČEZ)
  • Elektřina v akci na 2 roky (ČEZ)

Něco je jasné hned na první pohled. Jestli chcete tarif bez fixace, jděte od ČEZu, třeba právě k Europe Easy Energy. Za poslední 4 roky byl tarif eDomácnost od 3-e stále zhruba o 150-200 Kč levnější než to samé od ČEZu. Jestli chcete tarif s fixací, tak se vždy u ČEZu dožadujte tarifu v akci. Ten není na webu pochopitelně úplně na očích, ale dá se najít např. v archivu, popř. se na něj ptejte operátora.

A co porovnání eDomácnost VS Elektřina v akci na 2 roky, tedy tarif bez fixace a s fixací? Vzhledem k pozvolnému růstu cen (až na malý pokles na druhém pololetí 2021) by se vždy vyplatilo mít fixovanou cenu. Např. 1205 Kč podepsaných na jaře 2018 by člověk platil i po dvou letech, kdy aktuální cena tarifu na neurčito, levnější varianta eDomácnost od 3-e, byla 1571 Kč, u ČEZu dokonce 1878 Kč. To znamená rozdíl několika stokorun za MWh!

Ještě je třeba říct, že úspora samozřejmě závisí na spotřebě. Pokud změnou tarifu ušetřím např. 300 Kč za 1 MWh, tak při mojí roční spotřebě 4 MWh to znamená celkem ušetřených 1200Kč. Málo nebo moc, to asi záleží na každém z vás.

 

Závěr

Takže jsem se rozhoupal a rozhodl se přejít na 2letý fixovaný tarif "v akci". Jestli toho budu litovat nebo ne se uvidí za 2 roky.

 

Ještě pár poznámek závěrem

I 3-e nabízí lepší ceny za určitých podmínek. Stejně jako u ČEZu nejsou úplně na očích, ale dají se najít např. zde https://www.3-e.cz/elektrina/dokumenty-ke-stazeni/. Jedná se o tarif např. "eDomácnost promo leden 21-22 - nabídka pouze pro nové zákazníky s jistotou fixované ceny do 31. 12. 2022". Myslím, že už podle názvu je vše jasné. V mém případě (D02d) by byly ceny následující 1813,79 Kč VS 1511,29 Kč. To může být opět zajímavá úspora v řádu stokorun každý měsíc.

Ještě jsem našel tento web https://kalkulator.tzb-info.cz/cz/analyza-cen-elektricke-energie, kde jsou ceny ještě mnohem dále do historie, až do roku 2009. Tam je krásně vidět kolísání ceny elektriky za posledních 12 let.

33graf

Z grafu je zde naopak jasně vidět, že např. smlouvy s fixací podepsané v roce 2013 trochu prodělaly, jelikož cena poměrně značně klesla. Smlouvy podepsané 2015 byly zhruba na nule, o další 2 roky později - podepsané 2017 - už hlavně během roku 2019 dost ušetřily. To platilo i pro období 2019-2021.

Tady je ale krásně vidět, že do budoucnosti někdo nevidí, a může to dopadnout všelijak. Každopádně s fixovanou cenou člověk ví, jak na tom bude a už se na to připraví. Což je lepší varianta než na konci koukat na velký nedoplatek z důvodu výrazného nárůstu ceny energie během roku.

 

A co plyn?

Na ten jsem nekoukal, ale čekal bych, že pro něj bude platit v bledě modrém to samé. ČEZ dražší, fixace výhodnější. Akorát kolísání ceny se nezdá být u plnu tak výrazné.

33graf