Nákup a recenze televize HITACHI 43HK6100

Během léta jsem si pořídil novou televizi 43" HITACHI 43HK6100. Až teď jsem se ale dostal k tomu napsat pár postřehů, které někomu mohou pomoct při výběru nové televize, a ještě přitom ušetřit nějakou tu korunu.

Během srpna jsem řešil nákup nové televize. Jak jsem dopadl můžu zhodnotit teď po pár měsících. Televizní signál řeší pozemní vysílání (žádný satelit, kabelovka nebo IPTV), k TV je připojený počítač jako multimediální centrum.

Výběr televize, rozhodující parametry

Televizí jsou mraky. Jsou v různých velikostech, používají různé typy obrazovek, s různými parametry a za rozdílné ceny – takže výběr je složitý. Je třeba si tedy nejdříve ujasnit, co je při výběru nejdůležitější. U mě to bylo (v pořadí priorit):

 1. Rozměr 43", jelikož větší by se na dané místo nevešla.
 2. Stojan bez nožiček po krajích, vzhledem k místu, na kterém bude stát.
 3. Modelový rok ideálně 2020 (vybíráno v srpnu)
 4. Podpora HDR
 5. Cena
33TV ovladač
33stojánek

A co naopak nebylo důležité?

 • Podpora 4K – ale ukázalo, že to vlastně už jinak nejde.
 • Značka – nebyla vůbec důležitá, rozhodovala spíš cena
 • Operační systém, podpora aplikací – k TV je připojený počítač, který se stará o multimediální funkce. Televize samotná není ani připojená k internetu.

Ještě mě zajímaly následující věci, které ale nejdou moc dobře zjistit předem:

 • Kvalita zvuku
 • Rychlost přepínání stanic
 • Třídění stanic
 • Vhodný ovladač (rozmístění tlačítek …)
 • Kvalita pozemního vysílání na 4K televizi

Z toho všechno vyšel jako adept číslo 1 televize HITACHI 43HK6100 https://www.alza.cz/43-hitachi-43hk6100-d5770973.htm.

33zadní kontektory
33boční kontektory

33Alza HITACHI 43HK6100

Ušetřené peníze díky Garanci nejlepší ceny

Televizi měli v Alze i CZC, přičemž preferuji spíš Alzu. Tam byla televize asi za 7990, na CZC za 7490. Při vybírání jsem si všiml, že pro tento produkt nabízí Alza službu „Garantujeme nejlepší cenu“. Postupoval jsem podle pokynů, kontaktoval jsem je a opravdu, za pár hodin jsem dostal instrukce a link pro nákup za lepší cenu. Nakonec mě tedy televize na Alze vyšla asi na 7390 Kč. Takže Alzo - pochvala! Příště zase u vás.
 

Poznámky z užívání televize

Takový mix všeho možného:

Obraz, zvuk - úplně v pohodě. Kdybych měl vedle nějakou televizi za 2x větší peníze, tak bych možná nějaký rozdíl viděl/slyšel. (Kdyby ne, tak by bylo něco fakt špatně.) Obraz mi přijde krásně barevný a ostrý. To platí pro pozemní vysílání, ale i pro např. pohádky (večerníčky) v SD kvalitě, které vypadají taky dobře, bez nějakého kostičkování obrazu. Zvuk by možná mohl být lepší, kvalitnější - ale bohatě stačí.

Rychlost - spokojenost. Zapnutí televize tak za 3 sekundy, přepínání kanálů prakticky ihned.

Ovladač - ujde. Rozčilují mě tlačítka Netflix, YouTube …, která vůbec nepotřebuji. Taky je ten ovladač vyvážený a tlačítka podobná - za tmy je těžké zjistit, kde je „předek“. Předchozí TV měla v ovladači baterky na konci jedné strany, díky větší váze na jednom konci bylo snadné zjistit orientaci ovladače.

4K - k TV je připojený počítač s Windows 10. Ty bych řekl 4K úplně nepodporují. Ve Windows se dá změnit rozlišení, ale proč si volit menší, obraz je pak neostrý. Nastavit si DPI (dost vysoké) - některé aplikace pak vypadají špatně. Nechat 4K - třeba náhledy videí jsou pak i na maximální velikost poměrně malé.

HDR - Jako zdroj mám tak maximálně něco stažené z internetu. A to mi počítač s integrovanou Intel grafikou nepřehraje. Takže když už, tak si film nahraju na USB flash disk. Samotný přehrávač v televizi se 4K HDR obrazem nemá problém. Se zvukem už problém může nastat, např. TrueHD Atmos7.1 televize nepřehraje. Ale popravdě řečeno jsem zkusil asi 2-3 HDR filmy, a zase takový zázrak to nebyl, abych si kvůli tomu nějak komplikovat život.

Software - po prvotním spuštění a připojení na internet jsem nainstalovat nový Firmware, od té doby žádný nový nebyl. Televizi mám jinak odpojenou od internet, žádné aplikace jsem netestoval.

Ladění a třídění stanic - ideálně bych si naladěné stanice stáhnul přes USB disk na počítač, tam rychle roztřídil a pak nahrál zpátky. To tady bohužel nelze. Takže klasicky přes ovladač, což je opruz. Naštěstí to člověk nemusí dělat část, a stejně ze všech těch multiplexů si vyberu pár stanic ČT, Nova a Prima (cca 20), a tím to končí.

33SW upgrade
33SW upgrade

 

Závěr

Televize byla kupovaná podle jistých kritérií, a ty splňuje. Obraz je dobrý, zvuk taky a televize rychle reaguje. Za sedm a půl tisíce peněz máme televizi, se kterou jsem spokojený.