Stripe seriál #1: Co je to Stripe a jak tato platební brána funguje?

Stripe je celosvětově rozšířená platební platforma nabízející hlavně rychlou a jednoduchou možnost plateb přes internet pomocí platebních karet. V následujícím článku se pokusím shrnout základní informace, co Stripe nabízí a jak to funguje.

Stripe https://en.wikipedia.org/wiki/Stripe_(company) je jedno z mnoha řešení pro platby přes internet. Jejím hlavním produktem je možnost snadné implementace plateb přes internet. Pro mě to bylo první setkání s implementací nějaké takové služby a musím říct, že pár věcí mě překvapilo, popř. jsem vyzkoušel i nějaké slepé uličky, něž jsem se zorientoval, jak vše funguje. Protože možností, jak platby nastavit, je víc.

33Stripe logo

Stripe a ti ostatní

Dejme tomu, že máme nějaký produkt (fyzické či virtuální zboží, jako třeba “vstupenku” na online školení), který chceme prodávat přes internet. Můžeme sáhnout po řešení typu Shopify https://www.shopify.com, ale pokud potřebujeme jen platební bránu, tak Shopify by byl ten klasická kanón na vrabce (mimochodem také nabízí i platby přes Stripe https://www.shopify.com/stripe).

Další alternativou – ale lepší, pokud chceme prodávat hlavně na českém území, jsou podobné lokální služby, nabízené např. ComGate, PayU, GoPay, ThePay, Pays.cz, Global Payments. Ty toho nabízejí z hlediska funkcí víc, jako např. integraci plateb přes lokální banky.

Stripe také nabízí více platebních metod https://stripe.com/docs/payments/payment-methods/overview, ale co funguje asi celosvětově nejspolehlivěji, jsou platby přes platební kartu, popř. přes digitální peněženky typu Apple Pay nebo Google Pay.

 

Stripe nepodporuje platby bankovním převodem. To pro mě bylo překvapení, myslel jsem, že zde bude nějaký virtuální bankovní účet napojený na Stripe, na který se budou posílat peníze. Ale v celosvětovém měřítku jsem nenašel, že by tohle někdo nabízel. Sice podporuje třeba SEPA platby, viz. Bank debits: SEPA Direct Debit payments https://stripe.com/docs/payments/sepa-debit, ale to znamená, že zákazník by ve svém bankovním účtu musel povolit strhávání peněz, což nezní jako jednoduché 1-click řešení.

Je třeba také říct, že Stripe si účtuje poplatky za platby, a to 1,4% resp. 2,9% https://stripe.com/en-cz/pricing

33Card pricing fees Stripe

Založení účtu

Založení účtu je velmi jednoduché, žádné zbytečné složitosti. Takto to bohatě stačí pro testování. Ovšem pro plnou aktivaci účtu bude třeba následně v administraci vyplnit dodatečné údaje o podnikání, číslo bankovního účtu, kam se budou převádět získané peníze atd.

 

Stripe dashboard

Dashboard je hlavním rozcestníkem, kde lze vše kontrolovat, nastavovat, sledovat …

 

Závěr

Tento článek byl jen takový rychlý úvod do problematiky online plateb pomocí platformy Stripe. Dá se říct, že Stripe je celosvětovým standardem (stejně jako např. PayPal), pro platby pouze/hlavně v rámci ČR je asi lepší sáhnout po nějakém lokálním řešení.

V pokračování se už podíváme na něco konkrétnějšího, a to na základní Stripe objekty typu Customers, Products, Prices … a jaké existují metody plateb -  Stripe checkout, Hosted invoice page …